Autobus elektryczny w Gminie Przedecz - pierwszy taki pojazd w powiecie kolskim i jeden z niewielu w subregionie konińskim

W lipcu br. rozpoczęły się procedury odbioru końcowego zadania pt. Zakup elektrycznego autobusu szkolnego i budowa stacji ładowania z wykorzystaniem OZE w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej drogi do szkoły dzieci z obszaru gminy Przedecz.

Stacja ładowania i instalacja fotowoltaiczna zostały wykonane i zamontowane w miesiącach wcześniejszych, natomiast w dniu 02.08., w godzinach dopołudniowych, długo oczekiwany autobus elektryczny produkcji firmy Solaris zawitał do gminy i odbył przejażdżkę ulicami Przedcza. Autobus na co dzień będzie garażowany na terenie Szkoły Podstawowej w Przedczu i będzie służył do przewozu dzieci i młodzieży do placówek oświatowych na terenie Gminy Przedecz.

Przypomnijmy, że całe zadanie obejmowało zakup elektrycznego autobusu do przewozu dzieci i młodzieży, zakup i montaż stacji ładowania autobusu oraz zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej produkującej energię przeznaczoną do częściowego pokrycia potrzeb autobusu.
Projekt uzyskał 90 % dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego "System zielonych inwestycji „Kangur - Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły". Pozostałe 10 % będzie finansowane przez 5 lat w ramach pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach tego samego naboru.

Wartość całkowita inwestycji zakupu autobusu ze stacją ładowania i instalacją fotowoltaiczną oraz budową garażu to blisko 3 miliony złotych. Zeroemisyjny Autobus posiada między innymi: 41 miejsc siedzących, specjalną wysuwaną rampę do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wygodne zawieszenie z przyklękiem, klimatyzację, monitoring, wszystkie siedzenia pasażerskie tapicerowane i wyposażone w pasy bezpieczeństwa i uchwyty od strony przejścia, elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, wewnętrzne oświetlenie LED i wiele innych udogodnień. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych na dachu budynku Szkoły pozwoli zmniejszyć koszty użytkowania autobusu a całkowite naładowanie baterii pozwoli na przebieg na jednym ładowaniu minimum 220 km.

 IMG 20220802 WA0008

IMG 20220802 WA0010

IMG 20220802 WA0011b

20220802 100916a

Trwa realizacja zadania pod nazwą „Zakup elektrycznego autobusu szkolnego i budowa stacji ładowania z wykorzystaniem OZE w celu zapewnienia bezpiecznej i ekologicznej drogi do szkoły dzieci z obszaru gminy Przedecz” dofinansowanego w 90 % ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach Programu Priorytetowego "System zielonych inwestycji „Kangur - Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły".
W maju br. dokonano odbioru instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu jednego z budynków Szkoły Podstawowej w Przedczu na potrzeby zapewnienia energii elektrycznej do ładowania Autobusu Elektrycznego, natomiast w lipcu br. dokonano odbioru zadań pod nazwą: „Budowa garażu pod autobus elektryczny do dowozu dzieci” oraz „Budowa placu pod garaż autobusu elektrycznego do dowozu dzieci”.

 

20220715 075218

20220715 075759a

 

IMG 20220715 WA0004

IMG 20220715 WA0005

 

 

 


 IMG 20220715 WA0006

IMG 20220715 WA0007

IMG 20220429 092556 resized 20220429 093052974a

 

W dniu 4 maja 2022 r, w Dzień Świętego Floriana, który od wieków czczony jest w Polsce jako Patron Strażaków, Ochotnicza Straż Pożarna w Przedczu zawarła umowę w sprawie realizacji zamówienia publicznego na dostawę średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedczu. Umowa została zawarta z Firmą „MOTO-TRUCK” Sp. z o. o. z Kielc wybraną w postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Dzięki współpracy Burmistrza Miasta i Gminy Przedecz i Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedczu, procedury i postępowanie związane z udzieleniem zamówienia były prowadzone przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Przedecz.

Planowany odbiór nowego pojazdu nastąpi w II połowie czerwca 2022 r.
W ramach Umowy zakontraktowany został średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu IVECO EUROCARGO FF150EW w wersji uterenowionej, z silnikiem o mocy 320 KM spełniającym normę odnośnie czystości spalin EURO 6., z napędem stałym 4x4 i 4-drzwiową kabiną mogącą pomieścić 6- osobową załogę.
Pojazd będzie posiadał, miedzy innymi, zbiornik wodny o pojemności 4000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego, autopompę, klimatyzację, niezależny układ ogrzewania i wentylacji umożliwiający ogrzewanie kabiny przy wyłączonym silniku, kamerę cofania z monitorem umieszczonym w kabinie kierowcy, wyciągarkę o napędzie elektrycznym a także wysuwany pneumatycznie, obrotowy maszt oświetleniowy zasilany z instalacji elektrycznej podwozia, zabudowany na stałe w samochodzie z dwoma reflektorami o mocy min 210 W każdy.
W ramach realizacji zawartej z Dostawcą Umowy zostanie dostarczone również wyposażenie i sprzęt specjalistyczny ratowniczo- gaśniczy, w tym zamontowane na stałe bogate wyposażenie sprzętowe niezbędne do prowadzenia działań ratowniczo- gaśniczych: narzędzia hydrauliczne i armatura wodno-pianowa, sprzęt ratowniczy, oświetleniowy, sygnalizacyjny i łącznościowy. Oprócz podstawowego sprzętu, samochód będzie doposażony dodatkowo w taran z oświetleniem, drugą drabinę, piłę do stali i betonu, piłę do drzewa, narzędzie ratownicze HOOLIGAN oraz dodatkowe węże, mostki przejazdowe i siodełko do węży.

Pojazd wraz z wyposażeniem będzie kosztował 902 820,00 zł a jego zakup możliwy jest dzięki wsparciu finansowemu pochodzącemu z niżej wymienionych Instytucji:
- Dotacja z Budżetu Miasta i Gminy Przedecz- 502 820,00 zł
- Dotacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji- 400 000,00 zł.
Samochód wraz z wyposażeniem będzie służył mieszkańcom Miasta i Gminy Przedecz i umożliwi jednostce OSP w Przedczu prowadzenie akcji ratunkowych zarówno w przypadku pożarów, powodzi, huraganów, ale i w innych sytuacjach zagrożenia. Zwiększenie liczby i jakości sprzętu ratowniczo- gaśniczego poprawi sprawność Jednostki, zwiększy gotowość bojową do działań ratowniczych oraz skróci czas dotarcia na miejsce interwencji.

Burmistrz Miasta i Gminy Przedecz składa podziękowania wszystkim, którzy wsparli zakup samochodu dla Jednostki a także pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Przedecz za przeprowadzenie wszelkich formalności prawno- administracyjnych związanych z zakupem nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego.

zdjęcie przedstawia wóz strażacki

Zdjęcie poglądowe