Przepraszamy strona w przebudowie

zapraszamy w późniejszym terminie

Burmistrz Miasta i Gminy Przedecz:
mgr inż Witold Siwiński
Urząd Miasta i Gminy Przedecz
Plac Wolności 1
62-635 Przedecz
tel: 63-273-84-67 w 133
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Rada Miejska w Przedczu

Biuro Rady
Plac Wolności 1

62-635 Przedecz
tel: 63-273-84-67 w 127
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kadencja 2014 - 2018

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Przedczu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jerzy Robaszewski

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przedczu

Leszek Bińkowski

Radni Rady Miejskiej w Przedczu:

Adam Adamczewski

Leszek Bińkowski

Krzysztof Brzeziński

Jan Dalak

Krzysztof Dobrowolski

Piotr Dopierała

Mirosław Kowalczyk

Maria Krawiecka

Magdalena Nowakowska

Iwona Mikołajczak

Łukasz Mójta

Jerzy Robaszewski

Jan Skorupa

Henryk Zdziennicki

Marek Zwoliński

Stałe Komisje Rady Miejskiej w Przedczu:

 

 Komisja Rewizyjna:

Iwona Mikołajczak – przewodniczący komisji

Maria Krawiecka – z-ca przewodniczącego komisji

Piotr Dopierała – członek komisji

Mirosław Kowalczyk – członek Komisji

Marek Zwoliński – członek komisji

Komisja Mienia Komunalnego i Spraw Socjalnych:

Leszek Binkowski – przewodniczący komisji

Magdalena Nowakowska – członek komisji

Krzysztof Dobrowolski – członek komisji

Komisja Budżetu, Planowania i Finansów :

Adam Adamczewski – przewodniczący komisji

Henryk Zdziennicki – członek Komisji

Jan Skorupa – członek komisji

Komisja Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska:

Łukasz Mójta – przewodniczący komisji

Krzysztof Brzeziński – członek komisji

Jan Dalak – członek komisji

Urząd Miasta i Gminy Przedecz - Ważne adresy

Adres: Plac Wolności 1
62-635 Przedecz

województwo: Wilekopolskie
powiat:Kolski

Telefon: 063-273-84-67
Fax: 063-273-84-12

E-Mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: http://www.przedecz.com.pl
BIP http://bip.wokiss.pl/przedecz/

ePUAP: 5nu003kdge
http://epuap.gov.pl/wps/portal/E2_OpisUslugi?searchEngine=true&opisId=3091&kartaId=18601&pE2SHHlWords=przedecz

Informacja dla osób niesłyszących i niedosłyszących

Miasto i gmina Przedecz

widok 1  Gmina Przedecz leży na północno-wschodnim województwa wielkopolskiego. Graniczy z gminami województw kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Zajmuje powierzchnię 76,5 km2, a zamieszkuje ją prawie 4 500 osób. W skład gminy wchodzą: miasto Przedecz, liczące 1821 mieszkańców i 14 sołectw: Arkuszewo (244 mieszkańców), Chrustowo (208), Dziewczopólko (77), Dziwie (267), Holenderki (131), Jasieniec (72), Józefowo (124), Katarzyna (336), Kłokoczyn (95), Łączewna (161), Nowa Wieś Wielka (148), Rybno (294), Zalesie (148) i Żarowo (341). urzad 3
  Administracyjnie gmina w latach 1867–1975 należała  do powiatu włocławskiego, a od 1999 roku znajduje się w powiecie kolskim.  Przedecz położony jest 30 km od Koła i ok. 155 km od Poznania. Gmina posiada bardzo dobre połączenia komunikacyjne lokalne i zewnętrzne. Komunikację z otoczeniem zapewnia tu jedna droga wojewódzka i 6 dróg powiatowych.
  W gospodarce gminy zdecydowanie dominuje rolnictwo.
  Jednym z najważniejszych priorytetów gminy są warunki bytowe mieszkańców i ochrona środowiska naturalnego. Corocznie na ten cel gmina przeznacza znaczną część – ponad 30 procent – swego budżetu, a także pozyskuje środki ze źródeł zewnętrznych, w tym z funduszy unijnych. Starania władz są wyjątkowo skuteczne, dzięki czemu modernizowana i rozbudowywana jest infrastruktura. Systematycznie poprawia się również stan tutejszych dróg, co nie należy do łatwych zadań, zważywszy na mocne rozproszenie tutejszej sieci osadniczej.
urzad 4  Tajemnica sukcesu to suma kilku czynników: zaradności i pracowitości mieszkańców, rozwoju gospodarczego, a także polityki miejscowych władz, które potrafiły w z dużym wyprzedzeniem stymulować procesy rozwojowe. Dzięki temu Przedecz ma wodociągi, kanalizację, oczyszczalnię ścieków, nowe chodniki i ulice, nowoczesną szkołę, przedszkole, przychodnię zdrowia, aptekę, bank, stadion, piękny kompleks sportowy „Orlik 2012”, a także rekreacyjne obiekty nad jeziorem. Nic dziwnego, że w Przedczu i pozostałych wsiach należących do gminy ludzie chcą budować domy i osiedlać się, gdyż tu żyje im się dobrze.
  W 2015 roku przypadła 25 rocznica samorządów. W Przedczu obchodzono ją w poczuciu dumy z dobrze wykonanej pracy.

 

Przedecz dawniej

  Nazwa Przedecz w źródłach pisanych pojawiła się w bulli papieskiej Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego z 1136 roku i odnosiła się do jeziora, stanowiącego własność arcybiskupstwa. Gród o tej nazwie musiał istnieć jednak wcześniej. Historycy twierdzą, że Przedecz jest jednym z 60 grodów zakładanych przez króla Bolesława Chrobrego, a nazwa wywodzi się zapewne od nazwiska Przedeka, zaliczanego do drugiego pokolenia dynastów szlachty polskiej wieków średnich z lat 834–866. Według innych wersji początki Przedcza wiążą się z zagadkowym opactwem benedyktyńskim Marii Panny na grodzie w Łęczycy, które powstało około 1000 roku i upadło przed 1136 rokiem, a jego uposażenie zasiliło majątek arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.
  W latach 1329–1343, w okresie panowania krzyżackiego nad terytorium Kujaw, Przedecz nosił nazwę Mosburg (Błotny Gród).
zabytki historia 1  W okresie kształtowania się państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego Przedecz należał do dzielnicy zwanej Ziemią Kujawską, chociaż później zaliczany był również do Ziemi Łęczyckiej, co brało się zapewne z tego, iż leżał na pograniczu tych ziem. Administracyjnie należał do Księstwa Kujawskiego, które dzieło się na dwa województwa: inowrocławskie i brzesko-kujawskie. W województwie brzesko-kujawskim było zaś pięć powiatów: brzeski, kujawski, kruszwicki, radziejowski i przedecki. Taki podział, w którym Przedecz był miastem powiatowym, utrzymał się aż do 1793 r. W XVII wieku powiat obejmował obszar 903 mil i składał się z 5 parafii i 111 wsi.
  Herbem miasta od początku jego istnienia są dwie wieże, jedna forteczna z blankami, druga z potrójnym spiczastym dachem. Z takim herbem występuje pieczęć gotycka z XV wieku. Druga, podobna pieczęć (z napisem: +Sigillum+ Civitatis+ Przedecz), odciśnięta na dokumencie z 1533 roku, przechowywana jest w Muzeum Czapskich w Krakowie.
  Na początku XIV wieku Przedecz występował jako wieś należąca do dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1347 roku odkupił ją król Kazimierz Wielki.

 

Przedecz współcześnie

  Dzisiejszy Przedecz jest uroczym miasteczkiem, położonym nad jeziorem Przedeckim. Centrum miasta wyznacza Plac Wolności, przy którym mieszczą się zabytkowe budowle – ratusz, jatki miejskie oraz remiza i restauracja. Po środku placu stoi pomnik poświęcony przedczanom, poległym i pomordowanym za wolną Polskę.
  Od placu, przez centrum miasta, prowadzi ul. Kilińskiego, przy której stoi – duży niemal jak katedra - kościół pw. Świętej Rodziny. Przed świątynią znajduje się parking, mogący pomieścić kilkadziesiąt pojazdów. Nieopodal znajduje się targowisko miejskie.
urzad 5  Na prawo od kościoła, na wzgórzu, wznosi się najstarszy zabytek Przedcza – baszta, będąca pozostałością po średniowiecznym zamku. Przylega do niej budynek dawnego kościoła ewangelickiego, Od wielu lat w całym tym obiekcie mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Dalej jest już średniowieczny mur obronny, który schodzi na plażę jeziora Przedeckiego. Na brzegu jeziora znajduje się kameralny amfiteatr oraz bardzo ładnie urządzony plac z ławeczkami, grzybkiem, ścieżkami rowerowymi i huśtawkami dla najmłodszych. Tam też umiejscowiona jest plaża, chętnie odwiedzana w upalne, letnie dni.
  Przedecz ma parterową zabudowę. Wzdłuż uroczych uliczek wznoszą się kolorowe domy, gdzieniegdzie wśród nich spotkać można bardzo interesujące, odchodzące już do przeszłości drewniane budynki.